Czy szykuje się rewolucja w zatrudnianiu kierowców?

Zatrudnianie kierowców Uber, Bolt, Freenow.

Podczas ostatniego głosowania w Parlamencie Europejskim dotyczącego dyrektywy regulującej warunki pracy poprzez platformy internetowe (zwanej dalej: dyrektywą o pracach platformowych), większość europarlamentarzystów poparła wprowadzenie jednoznacznego założenia, że osoby dostarczające przesyłki, kierowcy oraz kurierzy związani z internetowymi gigantami takimi jak Uber, Bolt czy Glovo, powinni być traktowani jako pracownicy. W związku z tym usunięto z projektu dyrektywy pięć kryteriów, które utrudniały przenoszenie pracowników platform na tradycyjne umowy o pracę.

Co to oznacza?

W efekcie, po wprowadzeniu dyrektywy, wszyscy kurierzy oraz kierowcy pracujący dla platform internetowych zostaną uznani za pracowników na pełen etat, chyba że pracodawca będzie w stanie wykazać, że dana osoba nie spełnia kryteriów pracowniczych i może kontynuować pracę na zasadach umowy kontraktowej.

Umowa o pracę dla kierowców TAXI.

Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że np. kierowcy wykonujący przewozy taxi za pośrednictwem popularnych platform internetowych typu Uber i współpracujący z partnerem flotowym na umowie cywilnoprawnej zostaliby uznani za pracowników – czyli osoby pracujące na etacie tj. na podstawie umowy o pracę. Niewątpliwie mogłoby to skomplikować życie nie tylko partnerom flotowym ale i kierowcom – którzy często sami świadomie wolą współpracować w oparciu o umowę cywilnoprawną np. zlecenie.

Jak jest obecnie? Umowa o pracę a umowa zlecenie.

Umowa o pracę ma inne cechy niż umowa zlecenia co wynika z przepisów Kodeksu Pracy i Kodeksu Cywilnego.

Umowa o pracę:

  • jest uregulowana w Kodeksie Pracy
  • przewiduje płatny urlop
  • zakłada, że pracę pracownik musi wykonywać osobiście
  • określa miejsce i czas pracy
  • przewiduje podporządkowanie pracownika pracodawcy
  • zakłada ryzyko po stronie pracodawcy
  • wymagana jest forma pisemna

Powyższe o niektóre z podstawowych cech stosunku pracy. A jak jest z umową zlecenia?

Umowa zlecenia:

  • jest uregulowana w Kodeksie Cywilnym
  • brak wymogu aby zlecenie było wykonywane osobiście
  • brak wymogu określenia miejsca i czasu realizowania umowy zlecenia
  • brak podporządkowania zleceniobiorcy zleceniodawcy
  • może zostać zawarta w innej formie niż pisemna

Jak widzimy więc obie umowy różnią się znacznie od siebie. Umowa zlecenia z pewnością zakłada większą elastyczność i nie nakłada tylu obowiązków, które Kodeks Pracy nakłada na pracodawcę.

Kiedy umowa zlecenia zostaje uznana za umowę o pracę?

Umowa zlecenia, zostaje uznana za umowę o pracę kiedy ma cechy takiej umowy.

Jeżeli więc, pomimo zatrudnienia na umowę zlecenia, wykonywane czynności spełniają cechy umowy o pracę, może się okazać, że jest to stosunek pracy.

Niestety jednak w praktyce bardzo ciężko ocenić konkretne sytuacje. Każda sprawa musi być indywidualnie rozpatrzona przez sąd, który zbada wszystkie okoliczności ustali czy umowa zlecenia była w rzeczywistości umową o pracę. Ustalenie, że umowa zlecenia jest umową o pracę odbywa się bowiem sądownie w drodze powództwa o ustalenie stosunku pracy.

Wsparcie partnerów flotowych

Jeśli jesteś partnerem flotowym i masz wątpliwości o do prawidłowości umów jakie zwierasz z kierowcami, możemy Ci pomóc. Znamy branżę od podszewki, dlatego rozumiemy jak ważna jest w niej dobra umowa. Współpracujemy z prawnikami, którzy mogą doradzić Ci nie tylko w kwestii umów i regulaminów ale również w innych kwestiach związanych z prowadzeniem biznesu.

Możesz skontaktować się z nami bezpośrednio telefonicznie pod numerem: tel: +48 504862948 albo przesyłając maila na adres: hello@cabgo.pl.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart